Počeo je ATP turnir kategorije 500 u Pekingu, a Viktor Troicki je na startu ostvario veliku pobedu. Naš as nadigrao je kanadskog tenisera crnogorskog porekla, Miloša Raonića, u dva rezultatski identična seta - 6:4, 6:4. Miloš je bio postavljen za petog nosioca na turniru, a trenutno je deveti teniser sveta, dok je Viktor na 24. mestu ATP liste.
To je treća pobeda Viktora nad top-ten igračima ove godine, a mali kuriozitet je da su sve tri ostvarene protiv, u tom trenutku, svetskog broja devet i igrača koji se prezivaju na "ić". Osim pobede nad Raonićem, Troicki je dva puta zaredom slavio protiv Marina Čilića, tadašnjeg broja devet, na turnirima u Štutgartu i Kvinsu (oba igrana na travnatoj podlozi).
Posle serije loših igara i rezultata, koja traje još od Vimbldona, najzad smo imali priliku da gledamo Viktora u pravom izdanju. Naš as odigrao je briljantan meč. Troicki je bio vrlo siguran kod svog početnog udarca, nije dozvolio rivalu da napravi brejk. Zabeležio je osam neodbranjivih servisa, dvostruko više od Raonića, koji je poslednjih nekoliko godina jedan od 3-4 najbolja servera na svetu. Krajnji odnos vinera i neiznuđenih grešaka, kod Viktora neverovatno dobrih 23:4, a kod Miloša 12:13, dovoljno govori na kako visokom nivou je bio srpski teniser u ovom susretu. Troicki je ovim trijumfom poravnao međusobni skor sa Raonićem na 1:1.
U oba seta presudan je bio deveti gem, u kojem je Viktor oduzimao servis Milošu. Presudne poene Troicki je osvojio na identičan način, fenomenalnim bekend paralelama iz reterna.
Rival srpskog tenisera u narednoj rundi je teniser iz Tajvana, Jen-Hsun Lu, koji je veoma ubedljivo pobedio Francuza Adrijana Manarina sa 6:3, 6:2. Lu je prilično nezgodan protivnik na brzim podlogama, a pobedio je Viktora sa 3:0 u setovima u njihovom jedinom međusobnom duelu na ATP turu (Vimbldon 2011). Takođe treba uzeti u obzir da je naredni Viktorov rival u Pekingu praktično na domaćem terenu (Tajvan je otcepljena kineska provincija, koja od 1949. funkcioniše kao de fakto nezavisna država, sa kapitalističkim društvenim sistemom, za razliku od matice, prim.a). Tako da, iako je Tajvanac trenutno tek 100. teniser sveta, Troicki nikako ne bi smeo da ga potceni, jer je naš as u poslednje vreme često gubio upravo od lošije rangiranih rivala.
Jednom su se sastali i na tvrdoj podlozi i to na turniru niže kategorije, koji se ne računa u ATP međusobni skor. Davne 2006, na čelindžeru u indijskom gradu Darvadu, slavio je Viktor sa ubedljivih 6:1, 6:1.
Titulu u Pekingu brani Novak Đoković, koji je već godinama neprikosnoven u kineskoj prestonici. Svetski broj jedan je trostruki uzastopni šampion (2012-4), ali u Pekingu nije poražen još od 2008, kada je u polufinalu Olimpijskih igara nesrećno izgubio od Rafaela Nadala. No1e je bio najbolji u glavnom gradu Kine i 2009 i 2010, a nije nastupao 2011.
Novak je u prvoj rundi imao lak posao protiv Italijana Simonea Bolelija - 6:1, 6:1. Meč je trajao svega 72 minuta.
Najbolji teniser sveta bio je uspešan i u dublu sa bratom Đorđem. Đokovići su bili bolji od kinesko-novozelandske kombinacije Mao-Ćin Gong / Mark Vinus nakon velike borbe, koja je završena tek u super taj-breku - 7:6 (7:5), 6:7 (6:8), 10:5.