Novak Đoković nije uspeo da se plasira u četvrtfinale Otvorenog prvenstva Australije, pošto je u četvrtom kolu poražen od Korejca Hjeon Čunga - 6:7 (4:7), 5:7, 6:7 (3:7).
Srpski as nije mogao da se izbori sa bolom u laktu desne ruke, koji ga je onemogućio da normalno servira, a i udarci sa osnovne linije nisu imali dovoljnu snagu i preciznost da bi se ostvario trijumf u takvim okolnostima.
Nažalost, izgleda da posle Melburna najboljem srpskom sportisti svih vremena predstoji nova pauza, lekarski pregledi, terapije, mirovanje, a možda i operacija lakta.
Već od samog starta meča videlo se da nešto nije u redu sa Novakom, a, nažalost, i sve je završeno u istom stilu, po onoj latinskoj maksimi "Ab initio nullum, semper nullum".
Posle dobro odigrana uvodna dva poena i vođstva od 30:0 desio se period najslabije igre Đokovića u njegovoj dugoj i izuzetno uspešnoj karijeri. Najpre je dva neobjašnjivo mlaka bekend udarca smestio u mrežu, a zatim je sa dve duple greške zaredom prosto poklonio uvodni gem, ujedno i brejk, Čungu.
Nije to bilo ništa neobično za srpskog tenisera, u poslednjih godinu i po dana njegovu igru karakteriše izuzetno spor start i često gubi servis na početku mečeva. Međutim, posle prvog očajnog gema i u nastavku je usledio pravi horor za sve Noletove navijače. Najpre je naš as propustio dve šanse za ribrejk u narednom gemu i dozvolio Čungu da povede sa 0:2. potom je usledio pravi šok, u vidu nastavka serije dvostrukih servis grešaka Đokovića - dve iz prvog gema nadovezane su sa još dve, ukupno osam promašenih servisa u nizu(?!), što se velikanu "belog sporta" verovatno nikada nije dogodilo u bogatoj karijeri. Nije morao Korejac ni da igra, ekspresno je na semaforu pisalo 0:3, a uskoro i 0:4.
Tek tada se Noletov lakat koliko-toliko zagrejao, prostrujala je krv kroz anemičnu desnu ruku i usledio je veliki preokret, kakvih smo se sto puta nagledali. Od 0:4 stigao je Srbin do 3:4, nije se predavao i pored bolova i kolosalne prednosti mlađeg rivala. Uplašio se Čung teniskog velikana i svog idola, "skratila" mu se ruka, počeo je da greši, a Đoković je to video i kod 4:5, kada je mladi Korejac servirao za dobijanje uvodne deonice, vratio i drugi brejk i stigao do egala - 5:5.
Već u narednom gemu Novak je bio u novoj mini-krizi, spasao je jednu brejk loptu, ali je ipak poveo sa 6:5. Uskoro se stiglo i do taj-breka gde se očekivao lak trijumf šestostrukog šampiona Australijen Opena. Nažalost, bio je "sav trud uzalud". Sva energija koju je naš as potrošio jureći ogromnu prednost rivala, koju mu je poklonio, kao "foru" dame ili topa u šahu, nedostajala mu je u trenucima odluke u prvom setu, kada je do 3:3 u taj-breku dozvolio rivalu da se odlepi na 3:6 i slavi sa 4:7, iako je moglo da bude i drugačije jer Nole nije iskoristio neke mat-pozicije i zicere na mreži. Rival je imao i sreće i "pomoć" vrha mreže u nekim situacijama, ali svakako da je Đoković najviše sam kriv za ovakav epilog uvodnog seta.
Srpski teniser je u prvom setu odservirao rekordnih sedam "duplih", što je brojka nezabeležena u muškom tenisu, kod dama su Jelena Dementijeva i Jankovićeva imale puno takvih "žutih minuta" u karijeri.
Tako tragično izgubljen prvi period igre pogubno se odrazio na psihu i srušio inače poljuljano samopouzdanje rekonvalescenta Novaka, koji je u Melburnu odigrao prvi zvaničlan turnir posle polugodišnje pauze. Posle užasnog početka prvog seta, ništa bolje nije bilo ni u nastavku. Poveo je Hjeon Čung sa 1:4 i tek tada je Nole krenuo koliko-toliko da igra, mada je to i dalje bilo na svega 20-30% od njegovog maksimuma iz slavnih dana. Vratio se Srbin ribrejkom do 4:4, a kada je trebao da izbori novi taj-brek, posle 40:30 i gem lopte usledila je nova dvostruka greška u najgorem mogućem trenutku, a uskoro je platio skupu cenu u vidu novog brejka za 5:7 i 0:2 u setovima za 21-godišnjeg Čunga, koji je trenutno tek 58. na ATP listi.
Pošto je srpski igrač i dalje kuburio sa povredom lakta i tražio medicinski tajm-aut, bilo je jasno da su izuzetno male šanse za veliki preokret. Borio se Nole i "sa jednom rukom" kao lav, napravio brejk već na startu treće deonice, ali onda je usledio period pravog ženskog tenisa i od pet prvih gemova čak četiri puta su serveri gubili prednost početnog udarca. Bilo je još puno neiskorišćenih brejk šansi na obe strane, pogotovo je Novak bio neefikasan u realizaciji svojih prilika, ali se opet došlo do taj-breka. Đoković je očajno počeo 13. gem, poklonio mladom protivniku dva mini-brejka za vođstvo od 0:3. Usledio je poslednji trzaj ranjenog lava, vratio se Srbin do 3:3, ali nije mogao više, Čung je dobio naredna četiri poena, a time i meč - 3:7 i 0:3.
Mnogo više od poraza brine Novakova obnovljena, odnosno, pokazalo se, nedovoljno zalečena povreda lakta, koja bi mogla da ga košta nove duge pauze, a možda čak i brzog kraja karijere. Mirovanje nije pomoglo, da li je operacija jedini izlaz iz ove delikatne zdravstvene situacije, vreme će pokazati.
Eliminisana je i poslednja srpska predstavnica u seniorskoj konkurenciji, Nina Stojanović. Srpsko-švajcarska kombinacija Stojanović - Viktorija Golubić poražena je u osmini finala ženskog dubla od mađarsko-francuskog tandema Timea Baboš - Kristina Mladenović sa 0:2 u setovima (5:7, 2:6).
Sve u svemu, bio je to još jedan neuspešan Gren slem turnir za najuspešniji srpski sport. Nepovoljan žreb u Melburnu i serija povreda naših tenisera u poslednjih par sezona nisu ni davali mnogo razloga za optimizam.
Srbija će selekciju Sjedinjenih Američkih Država u Svetskoj grupi Dejvis kupa takođe dočekati u veoma oslabljenom sastavu, bez prva tri reketa - Đokovića, Krajinovića i Troickog. Selektor Nenad Zimonjić moraće ponovo da se osloni na Dušana Lajovića i Lasla Đerea, a kako su obojica specijalisti za igru na najsporijoj podlozi, nije bilo dileme. Šljaka je jedini izbor koji nam daje kakve-takve šanse da napravimo iznenađenje.