Košarkaši CSKA iz Moskve pobednici su košarkaške Evrolige, pošto su u finalu bili bolji od turskog Fenerbahčea, nakon produžetaka - 101:96 (83:83 u regularnom delu).
To je sedma titula klupskog prvaka Evrope za CSKA, po čemu su drugi najuspešniji klub na "Starom kontinentu", odmah iza madridskog Reala (9 puta pobednik). Iza Moskovljana su ostali Makabi i Panatinaikos sa po šest trofeja u Kupu šampiona/Evroligi.
"Armejci" su bili mnogo bolji rival i u regularnih 40 minuta, ali su ispustili ogromnu prednost od 21. poena razlike i na kraju morali da strepe za pobedu.
Ipak, u produžetku su Miloš Teodosić i drugovi imali više koncentracije i zasluženo došli do trofeja.
Ovo je prva titula klupskog šampiona Evrope za plejmejkera srpske reprezentacije, koji je bio jedan od ključnih igrača Moskovljana na putu do sedme titule šampiona "Starog kontinenta".
Zaista je Miloš, koji je već godinama lider srpskog nacionalnog tima, zaslužio da se okiti i najvažnijom klupskom titulom, pošto mu je ovo bilo čak sedmo učešće na "fajnal-for" turnirima Evrolige.
Iako je moćni ruski tim učestovovao na čak 12 od poslednjih 13 završnih turnira Evrolige (po čemu su ubedljivo najuspešnija i najkonstantnija ekipa u evropskoj klupskoj košarci), ovo je "armejcima" prva titula od 2008. godine, kada su u finalu bili ubedljivi protiv Makabija iz Tel Aviva (91:77).
Slavio je CSKA još i 2006. u Evroligi, kao i 1971, 1969, 1963. i 1961. u nekadašnjem Kupu evropskih šampiona.
Za najkorisnijeg igrača finalnog turnira izabran je igrač CSKA Nando de Kolo. Francuski reprezentativac je u finalu upisao 22 poena, imao sedam uspešnih dodavanja, tri ukradene i dve uhvaćene lopte.
Ipak, činjenica je da je Miloš Teodosić u meču za trofej, imao bolji indeks korisnosti od svog saigrača u dresu "crvene armije" (29 Teo, 26 Nando). Naš as imao tri poena manje (19, ali uz znatno bolji procenat šuta), takođe sedam asistencija, pet skokova i dve "krađe".
Titula CSKA je velika satisfakcija i za našeg šampiona Crvenu zvezdu, koja je zaustavljena u četvrtfinalu upravo od "armejaca", ali je pokazala da može ravnopravno da parira sada i zvanično najboljoj ekipi u Evropi, Zadovoljni su sigurno i navijači Partizana, zbog trijumfa bratskog vojnog kluba. Mada, kod pristalica "crno-belih" osećanja su svakako podeljena, pošto je i Fener, predvođen Željkom Obradovićem na klupi i Bogdanom Bogdanovićem i Janom Veselim na parketu, svakako imao dosta simpatija u Srbiji, bar kod "grobara".
Bez obzira na pomalo i nesrećan poraz u finalu, Fenerbahče je ostvario najveći uspeh u istoriji kluba. Željko Obradović ostaje najuspešniji evropski trener što se tiče klupske košarke sa osam titula prvaka "Starog kontinenta" (Partizan 1992, Huventud 1994, Real 1995. i pet puta sa Panatinaikosom - 2000, 2002, 2007, 2009. i 2011).
Treće mesto pripalo je drugom ruskom predstavniku, Lokomotivi Kubanj iz Krasnodara, koja je bila bolja od Laboral Kuće iz Vitorije sa 85:75.
Baskijci su bili razočarani posle propuštene prilike u polufinalu protiv Fenera, kada su ispustili pobedu u regularnom delu utakmice (72:72) i onda totalno pali u produžetku (konačno 88:77 za ekipu iz Istanbula).
I Lokomotiva je pružila jak otpor "starijem bratu" iz Moskve (88:81), ali je ipak sačuvala i dovoljno volje i energije za duel za utešno treće mesto.