Olimpijski komitet Srbije izabrao je najbolje sportiste, trenere i ekipe u 2019. godini.
U godini koja se bliži kraju, srpski sport nije imao previše uspeha, pa ne čudi što se laureati nagrade za najuspešnijeg sportistu, u obe konkurencije, identični kao i prošle 2018-e - Novak Đoković i Tijana Bošković.
Novak Đoković još jednom je dokazao da je najbolji sportista Srbije, eks-jugoslovenskih prostora i Balkana svih vremena, kao i jedno od najvećih imena u celokupnoj istoriji sporta.
No1e je bogatoj riznici trofeja u odlazećoj 2019. dodao još dve Gren slem titule (Vimbldon i Australijen Open) i to veličanstvenim trijumfima u finalima nad najvećim rivalima Rodžerom Federerom i Rafaelom Nadalom.
Sem toga, srpski teniser uzeo je još tri velike titule - Masters 1000 turnire u Madridu i Parizu i ATP 500 u Tokiju.
Dok je naš as Španca brutalno "isprašio" u finalu Melburna (6:3, 6:2, 6:3), kada je Novak totalno dominirao, finale u Londonu protiv Švajcarca ostaće u istoriji "belog sporta" kao jedno od najuzbudljivijih ikad.
Slavio je Đoković u finalu sa 3:2 u setovima, 13:12 u taj-breku petog seta, nakon prethodno spašene dve vezane meč-lopte kod 7:8 u gemovima za rivala (40:15 na servis "Fedeksa").
Zato je gotovo petočasovna borba u finalu Vimbldona proglašena za najbolji teniski meč u 2019.
Srpski "gladijator" Novak rastužio je ne samo legendarnog "sajdžiju" već i svih 14.000 gledalaca na tribinama, koji su u suzama dočekali kraj meča, grdno razočarani konačnim ishodom.
Iako je gotovo cele godine držao prvo mesto na ATP listi, neugodna povreda ramena, zbog koje je predao Sten Vavrinki četvrto kolo US Opena omela je Srbina da po šesti put završi godinu na teniskom tronu.
Ipak, to svakako ne može da poništi fenomenalne rezultate koje je naš as ostvario u 2019.
Uostalom, nedavno je zauzeo četvrto mesto u izboru najboljeg sportiste Evrope (2018 je trijumfovao), a takođe je proglašen i za najboljeg tenisera decenije (2010-2019), pošto je u prethodnih 10 godina potpuno dominirao u svim parametrima i to u najjačoj mogućoj konkurenciji u istoriji "belog sporta".
Ni u konkurenciji dama nije bilo previše dileme, a po drugi put zaredom najbolja sportistkinja Srbije je odbojkašica Tijana Bošković.
Korektorka srpskog nacionalnog tima bila je najbolja igračica Evropskog prvenstva, na kom su "orlice" uzele novo zlato.
Boškovićeva je dominirala, baš kao i na prethodnom odbojkaškom Mundijalu, kada su Srpkinje uzele svetsko zlato, a Tijana takođe bila MVP, što joj je donelo i prvi izbor najbolje sportistkinje naše zemlje (2018).
U predolimpijskoj godini, srpske odbojkašice nisu briljirale, kuburile su i sa povredama, tako da je veliki i čudesan uspeh što su i 2019. završile sa trofejom.
Srpkinje su osvojile titulu šampionki "Starog kontinenta" i tim zlatom sačuvale prvo mesto na svetskoj i evropskoj rang listi reprezentacija, što je i logično kada se zna da drže svetsko i evropsko zlato, a da su bile srebrne na prehodnim letnjim Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru.
Naše herione su i obezbedile mesto na Olimpijadi u Tokiju naredne godine, pošto su slavile na kvalifikacionom turniru u Poljskoj.
Nažalost, stručni štab i selektor Zoran Terzić ove godine morali su da žrtvuju dva velika takmičenja, zbog pomenutih povreda i umora glavnih igračica.
U Ligi nacija i na Svetskom kupu Srpkinje su nastupale u kombinovanim, podmlađenim sastavima i nisu se proslavile.
Dok se zlato odbojkašica i očekivalo imajući u vidu njihov renome i rezultate u poslednjih 4-5 godina, veliko prijatno iznenađenje desilo se i u istom sportu, ali u muškoj konkurenciji.
Čuvena "plava četa" zablistala je na Evropskom prvenstvu, došla do trona sa maksimalnih devet pobeda, od čega su tri bile protiv domaćina turnira, koji se igrao u četiri zemlje.
U grupnoj fazi je deklasirana Belgija (3:0), u polufinalu šokirana Francuska u sred Pariza (3:2), a u finalu lako savladana Slovenija (3:1).
Za najboljeg igrača Evropskog šampionata proglašen je primač Srbije, genijalni Uroš Kovačević, mada ne bi bilo nepravedno i da je taj laskavi epitet pripao i našem "bombarderu" Aleksandru-Bati Atanasijeviću.
Mega uspeh odbojkaša doneo je i priznanje za najboljeg trenera selektoru Slobodanu-Bobi Kovaču.
Naš bivši reprezentativac uspeo je da vrati srpskim asovima poljuljano samopouzdanje posle debakla na kvalifikacionom turniru za Olimpijadu u Tokiju u Italiji, kada smo neočekivano deklasirani od domaćina (0:3).
Posle tog šokatnog poraza i pre svega očajnog izdanja našeg nacionalnog tima, legendarni Nikola Grbić podneo je ostavku, što se pokazalo kao dobar potez, jer je novi selektor Kovač uspeo kao neka šok-terapija da preporodi srpske odbojkaše.
Što bi reko naš narod "svaka nova metla dobro mete". Posle osvajanja evropskog trona porasli su apetiti naših navijača, a na Olimpijadu u Japanu se može samo prvim mestom na poslednjem kvalifikacionom turniru u Berlinu, koji se igra u januaru.
Biće užasno teško, sem domaćina tu su i moćna Francuska, Belgija i druge jake reprezentacije.
Za najbolju mladu sportistkinju Srbije proglašena je karatistkinja Ivana Perović, koja je postala svetska juniroska prvakinja sveta.