Novak Đoković počeo je da liči na sebe iz slavnih dana kada je dominirao svetskim tenisom.
Tri puta najbolji sportista planete (2011, 2014, 2015) polako vraća igru koja mu je donela 12 Gren slem trofeja, 30 Masters 1000 titula i veliki broj rekorda "belog sporta".
Nole je u trećoj rundi Vimbldona nadigrao 17. igrača sveta, Britanca Kajla Edmunda, sa 3:1 u setovima - 4:6, 6:3, 6:2, 6:4, iako je protiv sebe imao veoma ozbiljnog rivala, hiljade neprijateljski nastrojenih navijača i očajnog sudiju iz Amerike, Džejka Garnera, koji se propisno obrukao u ovom duelu.
U četvrtom setu viđena je jedna od najvećih sportskih "krađa", toliko očigledna, da bi svaki od aktera ove prljave igre morao bar da se zacrveni, naravno, kada bi imao obraz umesto đona.
Glavni sudija meča, Džejk Garner, dodelio je poen Edmundu kod 3:3 i 15:40 za Đokovića , iako je po čak tri osnova moralo da bude drugačije: loptica je očigledno dva puta odskočila u polju Britanca, Kajl je ujedno i bacio reket koji se "upecao" u mrežu i čak je lopta nakon svega toga otišla u aut, ali je Amerikanac ostao pri svojoj skandaloznoj odluci?!
Đoković je čak zatražio i čelendž nakon svađe sa sudijom, ali ovaj ni to nije dozvolio, jer je, navodno, prošlo suviše mnogo vremena?!
A taj poen trebao je da znači brejk za Srbina i brzi kraj meča!
Nema opravdanja za ovakvu neviđenu sudijsku krađu, jer se sve to dešavalo "ispred nosa" Ameru, koji je očigledno bio odlučan da tendencioznom odlukom potpuno poremeti Novaka i možda dovede do preokreta u meču u korist Edmunda, imajući u vidu veliku važnost poena.
Mora se reći da ni Britanac nije baš iskazao fer-plej, teško da nije primetio da je poen za Đokovića, ali je "mudro" ćutao.
U pomenutom gemu, inače, srpski igrač nije ralizovao čak četiri brejk šanse i moglo je lako da se desi da izgubi set zbog ove totalno nepravedne, nepoštene i bezobrazne odluke Garnera.
Koliko je skandaloznu odluku doneo Amerikanac, najbolje je opisao čuveni Patrik Muratoglu, trener Serene Viljams i vlasnik teniske akademije u Parizu.
Francuz grčkog porekla smatra da je presuda američkog arbitra u top 3 najgore sudijske odluke u istoriji tenisa, jer se radilo o dosad neviđenoj greški, po čak tri različita osnova Nole je morao da dobije taj poen, samim tim i gem.
Dakle, niko drugi na planeti sem Garnera ne bi dodelio taj poen Edmundu, teško da je to bila slučajnost.
Razjareni Nole je u tom trenutku bio otprilike kao Džesi Ovens na Olimpijadi u Berlinu 1936. godine, ali je, baš kao i slavni američki atletičar, bio jači od svega, sam protiv svih i pobedio je i u takvim okolnostima. Vratio mu se borbeni duh predaka, izgubljen u poslednje dve godine, proradio je čuveni "srpski inat".
Ostao je Đoković smiren i nepokolebljiv u situaciji kada bi gotovo svi sportisti "poludeli" i možda zaradili diskvalifikaciju zbog psovanja sudije (npr. Kirjos, Kokinakis, nekada Mekinro, Ivanišević, Rios, Safin i mnogi drugi igrači "tankih" nerava), fizičkog napada (Nalbandijan, Šapovalov), pružanja naočara sudiji "da bolje vidi" (Janko Tipsarević) ili otimanja kamere od kamermana da bi se pokazao sudiji snimak njegove greške (Viktor Troicki).
Iako nije uzeo taj sporni sedmi gem, srpski as je najpre fantastično odservirao u narednom osmom gemu, koji je ekspresno dobio "sa nulom". Zatim je u, pokazaće se, odlučujućem devetom gemu, Edmund imao lepu prednost od 40:15 na svoj servis, ali je Đoković fantastičnom igrom uspeo da dobije naredna četiri poena i dođe do presudnog brejka. Na 5:4 naš as je još jednom odservirao bez greške i ponovo za "tili čas", bez izgubljenog poena, zadržao svoj servis gem i došao do 6:4 i pobede sa 3:1 u setovima.
Ako je finiš ovog meča bio izvanredan za srpskog igrača, to se ne može reći i za uvodni deo duela. Bio je izuzetno nervozan Nole u prvom i polovini drugog seta. Zato je i izgubio početnu deonicu sa 4:6.
Propustio je Đoković čak osam brejk lopti pre nego što je devetu realizovao i do toga je došlo duplom greškom Britanca. To je bilo u osmom gemu drugog perioda igre. Srbin je poveo sa 5:3 i u narednom gemu rutinski odservirao za 6:3 i 1:1 u setovima.
Kada je najzad slomio mlađeg rivala, Nole je uglavnom dominirao do kraja meča, bez obzira na sudijske greške i veliki broj provokacija iz publike. Treći set je vrlo lako dobio sa 6:2, iskoristviši psihološku prednost za rani brejk (1:0) i kasnije još jedno oduzimanje servisa protivnika (5:2).
Fantastično je Nole odigrao u završnom četvrtom setu, koji je, da nije bilo krađe američkog arbitra, trebao mnogo ranije da bude gotov. Međutim, i ovako je sve dobro završeno, ubitačnim servisima naš as nije dozvolio rivalu da nijednom pripreti nekom brejk loptom, pa velike drame ipak nije bilo.
Novak je protiv Edmunda odservirao čak 18 asova, jedan od najboljih skorova karijere što se tiče ovog elementa igre. Ovako dobro serviranje Đokovića nije viđeno u poslednjih par godina i to, svakako, izuzetno raduje sve njegove navijače.
Noletu se sada i lepo "otvorio" žreb.
Sem rane eliminacije sedmog nosioca, Dominika Tima, sa Vimbldona su već "ometlani" i četvrti favorit turnira i treći igrač sveta, Saša Zverev, kao i "bombarder" Nik Kirjos (15. "kosturaš"), sve u Đokovićevoj četvrtini žreba.
Aleksandar Zverev je nokautiran u trećoj rundi od kontroverznog i nepredvidivog letonskog tenisera Ernesta Gulbisa - 6:7, 6:4, 7:5, 2:6, 0:6.
Letonac je mogao i brže do pobede nad velikim favoritom, vodio je 3:5 u trećem setu, servirao, dozvolio brejk, onda imao jednu set loptu u devetom gemu, ali je ipak Nemac ruskog porekla dobio taj set sa 7:5.
Ipak, letonski razbijač je u poslednja dva seta prosto "oduvao" Zvereva, prepustivši mu samo dva gema i počastivši ga "krompirom" u odlučujućem setu. Iako je trenutno tek 138. na ATP listi (2014. je bio i u top-tenu), Gulbis je pokazao da nije samo "razmaženi bogataš", već i veoma nezgodan teniser, koji može da pobedi svakoga kada ima svoj dan.
Potpuno je razočarao Nik Kirjos. Australijski "bombarder" srušen je u tri seta od Keija Nišikorija - 1:6, 6:7, 4:6. Japanac je jednom od najboljih servera planete objasnio da ipak "um caruje, a snaga klade valja".
Rival Đokovića u osmini finala je Rus jermenskih korena Karen Hačanov. Ovaj gorostas (198cm) igru uglavnom bazira na dobrom servisu i forhendu, ali mu kretanje nije jača strana.
Hačanov je prilično teško došao do četvrte runde. Najpre je na startu pobedio Španca Davida Ferera sa 3:1 u setovima, pa u narednoj rundi još jednog veterana, Kipranina Markosa Bagdatisa sa 3:2. I u trećem kolu morao je da igra pet setova, ali je lepo preokrenuo protiv Amerikanca Frensisa Tijafoa od 0:2 do 3:2.
Dakle, Rus se umorio mnogo više od Novaka, ali je i devet godina mlađi i svakako da nije nimalo naivan rival.
Trenutno je Karen na 40. poziciji svetske rang liste.
Ako bude uspešan u četvrtom kolu, Nole u četvrtfinalu ide na jednu od "starih mušerija", Nišikorija ili Gulbisa.
To svakako daleko bolje zvuči od projektovanog rivala pre početka turnira, pobednika meča Saša Zverev - Nik Kirjos.