U naredna tri dana Beograd je domaćin najboljih košarkaških klubova "Starog kontinenta", pošto se u "Areni" igra završni turnir Evrolige.
Na fajnal-for plasirali su se branilac titule, istanbulski Fenerbahče, najbolji tim regularnog dela sezone, moskovski CSKA, najtrofejniji evropski klub, Real Madrid i najprijatnije iznenađenje ove sezone, Žalgiris iz Kaunasa.
Iako su "armejci" briljirali u prvoj fazi i osvojili ubedljivo prvo mesto sa 24 pobede i samo šest poraza i kladionice im daju najveće izglede za trijumf, čini se da je momentum na strani Fenera i Reala.
CSKA je izuzetno loše odigrao četvrtfinalne mečeve protiv autsajdera Himkija, ekipe iz moskovskog predgrađa i da nije bilo sudijske krađe veliki favorit bi bio eliminisan od komšija. Skor 3-1 u korist "crvene armije" na kraju serije mogao je biti dijametralno suprotan 1-3, a možda i 0-3.
Povrede ključnih igrača, Nanda de Koloa i Karla Hajnsa bile su ogroman hendikep za ekipu Dimitrisa Itudisa protiv Himkija, pa bez obzira što su se u međuvremenu koliko-toliko oporavili ukoliko ova dvojica ne budu u stanju da pruže maksimum, male su šanse da će ruski gigant doći do novog evroligaškog trofeja.
Moskovljani računaju na veliku podršku beogradske publike, a pogotovo navijača bratskog vojnog kluba, Partizana.
CSKA Moskva je sedmostruki prvak Evrope (1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008, 2016), uspešniji je samo Real Madrid, upravo rival Rusa u polufinalu.
Real je na "mala vrata", uz dosta sreće, stigao do fajnal-fora. Panatinaikos je imao prednost domaćeg terena u četvrtfinalnoj seriji, oduvali su atinski "detelinari" goste iz Španije u uvodnom duelu sa 95:67, ali su u naredna tri meča Grci poraženi i "kraljevski klub" je tako došao u priliku da se bori za desetu evropsku krunu.
Madriđani su najbolji bili u nekadašnjem Kupu šampiona 1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978. i 1980, a u Evroligi 1995. i 2015. godine.
Prva zvezda "kraljevića" je mladi slovenački as srpskog porekla, Luka Dončić, možda i budući prvi pik na NBA draftu. Kao deklarisani "zvezdaš" Dončić priželjkuje podršku navijača beogradskih "crveno-belih", jer nema sumnje da će tabor večitog rivala podržati bratski CSKA i delimično Fenerbahče, kojeg sa klupe predvodi legendarni Željko Obradović.
Žoc je ionako najuspešniji evropski klupski trener svih vremena, ali bi titulom u Beogradu došao do neverovatnog "okruglog" jubileja od čak 10 evropskih titula.
Obradović je briljantnu karijeru započeo u Partizanu, kome je doneo nezaboravan trijumf u sezoni 1991/92, a kasnije se radovao sa Huventudom (1994), Realom (1995), čak pet puta sa Panatinaikosom (2000, 2002, 2007, 2009, 2011), dok je prvi trofej Evrolige u istoriji turske košarke osvojio prošle godine vodeći Fenerbahče.
Fener je zbog Željka Obradovića možda i prvi favorit u Beogradu.
Nije turski prvak briljirao ni u prvoj fazi Evrolige, kao ni u četvrtfinalnoj seriji protiv odlične Baskonije (3-1 je bilo), ali to je izuzetno iskusan tim koji zna da podigne formu kakda je to najpotrebnije.
Rival Fenerbahčea u polufinalu je totalni autsajder Žalgiris, koji je načinio senzaciju u četvrtfinalu i izbacio pirejski Olimpijakos, takođe sa 3-1 u seriji, iako su Grci imali prednost domaćeg parketa.
Litvance sa klupe predvodi legendarni košarkaš, a sada izuzetno perspektivan stručnjak Šarunas Jasikevičijus, koji je sa prosečnim timom i prilično malim budžetom uspeo da napravi podvig i nađe se među četiri najbolje evropske ekipe.
"Zelena šuma" na fajnal-for u Beogradu stiže potpuno opušteno, nemaju šta da izgube, a mnogo puno da dobiju, tako da nije isključeno da načine senzaciju i zagorčaju život nekom od velikih favorita.
Ni Žalgiris nije "tikva bez korena" u evropskim okvirima.
Bili su Litvanci jednom prvaci "Starog kontinenta" (1999), a poznato je da je njihova škola košarke odmah iza srpske (jugoslovenske) po broju talentovanih igrača i doprinosu ovom sportu na teritoriji Evrope.
Parovi polufinala su:
Fenerbahče - Žalgiris 18h
CSKA - Real 21h
Finale Evrolige i meč za treće mesto igraju se u nedelju.