Posle velikog uspeha i osvajanja ATP kupa sa reprezentacijom Srbije, Novak Đoković od sutra kreće u pohod na odbranu titule na prvom Gren slem turniru teniske sezone, Australijen Openu.
No1e je rekordnih sedam puta slavio u Melburnu (2008, 2011-3, 2015-6, 2019), a najubedljiviji trijumf u finalu "Ozi Opena" zabeležio je baš prošle godine, kada je deklasirao Rafaela Nadala sa 6:3, 6:2, 6:3.
Bio je to bolan poraz za aktuelnog svetskog broja jedan, koji je u pet Gren slem finala na najmanjem kontinentu samo jednom slavio, davne 2009. godine, a čak četiri puta je poražen.
Od toga dva puta je teniser iz Manakora gubio od Noleta (2012, 2019) i po jednom od švajcarskog tandema: Rodžera Federera (2017) i Stanislasa Vavrinke (2014).
Zato Španac ni ovoga puta nije prvi favorit u Melburnu, iako drži mesto broj jedan na ATP listi, već je to aktuelni šampion Đoković, koji je trenutno drugi igrač planete.
Srbin je vodeći u ATP trci u 2020, pošto je sa maksimalnih šest singl pobeda na ATP kupu dobio čak 665 poena i opasno se primakao Majorčaninu.
Ipak, da bi došlo do smene na teniskom tronu naš as ne samo da mora da obrani titulu na Otvorenom prvenstvu Australije, već i da dočeka kiks Nadala pre finala.
Najveća prepreka na putu do finala Srbinu je svakako legendarni Rodžer Federer.
Poslednji put u Melburnu su se sastali 2016. godine, u polufinalu, a "sajdžiji" taj meč sigurno nije ostao u lepom sećanju, jer je u prva dva seta "zgažen" sa 6:1, 6:2. Rodžer je tada spasao čast dobijanjem treće deonice (3:6), ali je Novak zatim uzvratio udarac i rutinski prvieo meča kraju - 6:3 i 3:1 u setovima.
Nakon toga, "Fedeks" je uzeo dva trofeja Australijen Opena (2017-8) i sa šest titula drugi je najbolji igrač u istoriji prvog Gren slem turnira sezone, odmah iza Noleta.
Švajcarcu nadu daje činjenica da je na ATP šampionatu u Londonu 2019. godine, prekinuo neugodnu seriju poraza od Srbina i slavio u grupi (4:6, 3:6).
Post protiv Đokovića trajao je tačno četiri godine (i prethodni duel koji je Federer dobio takođe je bio na Završnom turniru sezone, ali 2015).
Ipak naš as i dalje vodi u međusobnom skoru sa 26-23.
Pobeda u Londonu je Rodžeru bar malo povratila samopouzdanje posle najtežeg poraza u karijeri, kada ga je srpski as savladao u finalu Vimbldona 2019. sa 13:12, u taj-breku petog seta, posle prethodno spasene dve-meč lopte.
Tako da 38-godišnjeg veterana nikako ne treba otpisivati u borbi za trofej u Melburnu, pogotovo jer Rodžer ima ubedljivo najlakši žreb od svih favorita.
Slučajno ili ne? Već godinama se ponavlja ista priča, teško je poverovati da i ovoga puta nije bilo nameštanja, pre svega na štetu Novaka, a u korist "Fedeksa".
Pre željenog teniskog "klasika" protiv Federera u polufinalu, Nole najveći izazov ima u četvrtfinalu u liku Stefanosa Cicipasa. Mladi Grk je šampion Završnog mastersa sezone 2019. u Londonu i prošlogodišnji polufinalista u Melburnu, kada je prvo iznenadio upravo "Fedeksa", a zatim ubedljivo poražen od Nadala. Cicipas je na "Ozi Openu" postavljen za šestog nosioca.
Međusobni skor je 2-2, ali čini se da grčki teniser ima mnogo veće šanse protiv Novaka u igri na dva dobijena seta, dok je za maratonske Gren slem okršaje još uvek "zelen".
Najgore je što srpski as ima ubedljivo najtežeg rivala na startu. Dok Federer i Nadal godinama u prve dve runde svih gren slemova dobijaju kvalifikante, igrače ispod 100-tog mesta na ATP listi, Noletu je ponovo zapao nimalo naivan igrač, 43. teniser planete Jan-Lenard Štruf. Nemac ima topovski servis i zato je najopasniji upravo u početnim rundama kada je svež i odmoran.
Jedini lak meč Đoković bi trebao da ima u drugom kolu, kada ide na pobednika duela dva totalna autsajdera, Japanca Tacume Itoa (145. na svetu, dobitnik vajld-karte organizatora) i Indijca Prajneša Gunesvarana (122, "laki luzer" iz kvalifikacija).
U trećoj rundi Nole ide najverovatnije na 30. "kosturaša", Britanca Danijela Evansa (33. na ATP listi) ili na zemljaka Lasla Đerea (40). Nije nemoguće da se u ovoj fazi takmičenja nađu ni Japanac Jošihito Nišioka ili Amerikanac Mekenzi Mekdonald, jer su to totalno nepredvidivi igrači.
Đere u prvoj rundi igra protiv Nišioke (72). Ako Laslo to prođe, čeka ga, najverovatnije, duel sa neugodnim Evansom.
Za četvrto kolo priželjkujemo još jedan srpski okršaj i to naša prva dva reketa, Noleta i Ducija Lajovića.
Teniser iz Stare Pazove je 24. nosilac (27. na ATP listi), ali ima užasno težak žreb, jer se već na startu sastaje sa veoma jakim protivnikom, Britancem rođenim u Južnoj Africi, Kajlom Edmundom (trenutno 65, u 2018-toj 14. igrač planete).
Dušan je izgubio oba prethodna duela sa Kajlom na ATP turu, a poražen je i u jedinom čelindžer meču protiv Britanca, tako da će biti vrlo teško da preskoči već prvu prepreku u Melburnu.
Ako bi Lajović nekako uspeo u tome, ni druga runda nije nimalo laka, tu je iskusni Rus koji igra pod zastavom Kazahstana, Mihail Kukuškin.
Šta reći tek za treće kolo, Ducija najverovatnije čeka 14. nosilac, Argentinac nemačkih korena, Dijego Sebastijan Švarcman.
Zaista, da bi došlo do susreta sa Đokovićem u osmini finala, Dušan mora da igra briljantno kao na ATP kupu.
Vrlo baksuzan na žrebu bio je i treći reket Srbije, Filip Krajinović (41. igrač sveta).
Somborac u prvoj rundi igra protiv kvalifikanta iz Francuske, Kventina Alisa, koji je u trećoj rundi kvalifikacija izbacio Srbina Nikolu Milojevića (0:2).
Ako Fića dobije uvodni duel, u kome je veliki favorit, već u drugom kolu ide na legendarnog Rodžera Federera.
Katastrofalno težak žreb za sve srpske predstavnike nije mimoišao ni najmlađeg, Miomira Kecmanovića (53. na ATP listi).
Miša na startu igra protiv iskusnog Italijana, Andreasa Sepija.
Ako prođe prvu rundu, već u drugom kolu čeka ga, verovatno, 15. "kosturaš" i bivši šampion "Ozi Opena" (2014), Sten Vavrinka.
Doduše ni "Sten the man" nema lak posao u uvodnom meču, pošto mu je rival još jedan Balkanac, totalno nepredvidivi Damir Džumhur iz Bosne i Hercegovine, koji može i da pobedi svakoga, ali i da izgubi od totalnih autsajdera.
Jedina srpska teniserka u glavnom žrebu Melburna je Nina Stojanović (85. na WTA listi).
Nažalost, već u prvoj rundi Nina ima vrlo neugodnu protivnicu, 30. "kosturašicu" Anastasiju Pavljučenkovu i bio bi veliki podvig i ogromno iznenađenje da Srpkinja zabeleži pobedu.
Ruskinja je veoma snažna igračica, topovski udara loptu i iz bekenda i iz forhenda, solidno i servira.
Anastasija je sposobna, kad je raspoložena u pravom ritmu, da slabije teniserke "oduva" sa terena za manje od sat vremena, prepustivši im samo par gemova.
Praktično jedina šansa Stojanovićeve je da rivalka "ustane na levu nogu".
Psihički labilna Pavljučenkova zna ponekad da gubi dobijene mečeve, kao prošle godine u četvrtfinalu Australijen Opena, kad ju je Danijela Rouz Kolins potpuno "izbacila iz takta" praveći česte prekide igre menjajući reket i sličnim glupostima.
Sve se to dešavalo u prelomnoj drugoj deonici, pri vođstvu Ruskinje od 1:0 u setovima, a tada je Anastasija psihički "pukla" i dozvolila veliki preokret.
Naravno, to ne bilo moguće da imbecilni sudija nije aminovao takvo nesportsko ponašanje Amerikanke i tako direktno "skrojio" ishod meča, koji je Pavljučenkova završila u suzama, ogorčena ponašanjem glavnog arbitra.