Srpske odbojkašice su kao kaznena ekspedicija prošle kroz prvu fazu takmičenja na Svetskom prvenstvu u Japanu, bez izgubljenog seta u pet utakmica.
Srbija je, dakle, zauzela prvo mesto u grupi D sa skorom 5-0 i set količnikom 15:0, tako da prenosi maksimalan broj bodova u drugu fazu takmičenja, u kojoj se ukrštamo sa reprezentacijama iz grupe A.
Za razliku od odbojkaša, srpske dame su imale i dosta sreće kod žrebanja, jer je grupa D bila ubedljivo najslabija.
Jedini ozbiljan rival bio nam je Brazil, protiv "karioka" tradicionalno teško igramo, ali ovoga puta nije bilo problema i taj meč je takođe dobijen sa maksimalnih 3:0.
Ostali rivali, srednjoameričke selekcije Dominikanske Republike i Portorika, da ne govorimo o Kenijkama i ove godine očajnom Kazahstanu, nisu bili dorasli izazovu okršaja sa olimpijskim vicešampionkama.
Selektor Srbije Zoran Terzić je u prvoj fazi imao najveći problem da motiviše svoje izabranice protiv nejakih rivala.
Nije bilo lako zadržati dovoljan nivo ozbiljnosti protiv odbojkaških analfabeta kao što su Kenija i Kazahstan, nekada dosta jak tim (praktično B ekipa Rusije), ali trenutno totalno neozbiljna selekcija, kojoj je, pomalo neočekivano, pripao "fenjer" u našoj grupi.
Nisu se u naročito dobrom svetlu prikazale ni karipske reprezentacije Dominikanska Republika i Portoriko.
Igračice iz ovih zemalja jesu talentovane i imaju dobre fizičke predispozicije, brzinu, okretnost i skočnost, ali su toliko hendikepirane što se tiče visine, da su Srpkinje naspram njih delovale kao Guliver u Liliputu.
Od Brazilki se svakako više očekivalo. Međutim, naše odbojkašice su još jednom potvrdile svoju visoku klasu, nema nikakve sumnje da smo već par godina napadački ubedljivo najbolja ekipa na planeti.
Južnoamerikanke su deklasirane sa 3:0 (25:21, 25:18, 25:19), čime je napravljen ogroman korak ka plasmanu na fajnal-siks, jer se bodovi iz prve prenose u drugu fazu, a najvažnije su pobede nad direktnim konkurentima.
Protiv Brazilki Srpkinje imaju izrazito negativan skor, kao ni sa jednom drugom reprezentacijom.
U Japanu smo prekinuli niz od tri uzastopna poraza od najneugodnijeg rivala, realno najtalentovanije odbojakaške nacije.
Ovo nam je ukupno treća pobeda u poslednjih 13 odmeravanja snaga sa "selesaom".
Nažalost, ni ovoga puta našu reprezentaciju nisu mogli da zaobiđu pehovi. Jedna od naših najboljih i najefikasnijih igračica, primač Bojana Milenković, zadobila je tešku povredu na gotovo nevažnoj, poslednjoj petoj utakmici prve faze protiv Portorika.
Milenkovićeva je povredila ukrštene ligamente kolena, pa joj sledi velika pauza od najmanje osam meseci neigranja.
Ovo je veliki hendikep za srpski nacionalni tim, koji je već bio istakao najozbiljniju kandidaturu za zlatnu medalju, ali sada se sve menja i svako odličje bi bilo veliki uspeh.
Bojana je bila izuzetno važan šraf u našem mehanizmu, pošto ne samo da je odrađivala dobar posao na prijemu servisa i bila jedna od najlucidnijih igračica u napadu, već je imala i itekako značajan učinak u bloku.
Šta je tu je, koga nema bez njega se i može i mora. Nažalost, tako smo na finalnom turniru Lige nacija zbog povrede bile lišene pomoći druge violine našeg tima, Brankice Mihajlović, pa smo i pored fantastičnih igara Tijane Bošković ostali i bez polufinala, a tako i bez medalje u ovom prestižnom takmičenju.
Nadamo se da se tako nešto u Japanu neće ponoviti. Ostale naše odbojkašice će morati da se malo više potrude da obraduju svoju povređenu drugaricu, koja je i pored velikog malera koji je snašao, zadržala dobro raspoloženje i vedar duh.
Rivali u drugoj fazi takmičenja su četiri najbolja tima iz grupe A: vicešampion Evrope Holandija, sa maksimalnim učinkom 5-0, domaćin Svetskog prvenstva Japan (4-1), uvek neugodna Nemačka (3-2) i jedan totalni autsajder, ekipa zalutala u drugu fazu, Meksiko (1-4).
Situacija je prilično jasna za Srbiju.
Dve pobede nad ozbiljnim ekipama (Holandija, Japan, Nemačka) iz nekadašnje grupe A, (uz unapred upisan maksimalan trijumf nad pacerom Meksikom), vode nas na fajnal-siks, a sve tri pobede i do ne mnogo bitnog prvog mesta u novoformiranoj skupini E.
Možda bi mogli da se provučemo u najboljih šest i sa samo dve pobede u drugoj fazi, ako pored Meksikanki savladamo i Japan, no, bilo bi dobro da se ne upuštamo u bilo kakve kalkulacije pre nego što osiguramo mesto u završnici.
Prvi meč druge faze takmičenja na Svetskom prvenstvu u Japanu Srbija igra već noćas od 3,40 časova po našem vremenu.
Na sreću, rival u tom prvom duelu u nenormalnom terminu koji nam je "podvaljen" na zahtev brazilske TV mreže "Globo" biće nam totalni autsajder Meksiko.
To će biti jedan lagan trening za srpske "orlice" i prilika da selektor Zoran Terzić isproba razne nove varijante, pošto u nastavku ne može da računa na Bojanu Milenković.
Nažalost, ne samo sa noćas igramo u "gluvo doba", već je isti termin i u ponedeljak ujutro (3,40h) protiv Nemica, što je već daleko ozbiljniji duel.
Ipak, Germanke nisu više odbojkaška velesila kao nekad, tako da se nadamo da ćemo i tu utakmicu uspeti da rešimo u svoju korist i sa skorom 7-0 dođemo do odlučujućih okršaja sa Japanom i Holandijom.
Meč protiv Japanki igramo nakon jednog dana pauze, dakle, u sredu, 10. oktobra i to u normalnom terminu od 12,20 časova.
Poslednji susret grupe E Srpkinje igraju protiv Holandije, u četvrtak od 9,10 časova po našem (srednjeevropskom) vremenu.
Mečevi grupe E igraju se u Nagoji.
Realno, mnogo je jača i neizvesnija druga grupa F.
Tu su sa maksimalnim učinkom (5-0) šampion Lige nacija, Amerikanke, kao i razgoropađene Italijanke.
Skor 4-1 imaju olimpijski prvak Kina i uvek moćna Rusija.
Bilans pobeda i poraza 3-2 imaju neugodni Tajland, ekipa "specijalizovana" za taj-brekove i viceprvak ovogodišnje Lige nacija, Turska, dok su sa minimalnim izgledima Azerbejdžan i Bugarska (skor 2-3).
Sve u svemu, Srbija bi, bez obzira na pehove, trebalo da se nađe u top 6 ekipa na planeti.
Naše odbojakšice ponovo predvodi najjači napadački tandem sveta, Tijana Bošković (korektor) i Brankica Mihajlović (primač).
U srpski nacionalni tim se vratila i iskusni tehničar Maja Ognjanović. Na sreću, potpuno se oporavila Milena Rašić, naš najbolji srednji bloker, koja nije bila potpuno fit u Ligi nacija.
Veoma dobro igraju i naše igračice sa klupe i nadamo se da će srpska reprezentacija nekako prevazići veliki hendikep zbog teške povrede Bojane Milenković i doći do željenog odličja na ovom Mundijalu.