Novak Đoković plasirao se u finale Otvorenog prvenstva Amerike, pošto je, gotovo nepogrešivom igrom, još jednom "uništio" Marina Čilića - 6:0, 6:1, 6:2. Bila je to 14. uzastopna pobeda Đokovića nad Čilićem, u isto toliko međusobnih duela.
Prošlogodišnji šampion US Opena bio je izuzetno umoran od prethodnih maratonskih mečeva sa Congom i Kukuškinom, koje je dobio nakon pet setova, tako da je ostao "bez goriva" za polufinalni susret sa najboljim teniserom sveta.
Kao posledica umora i lakše povrede članka desio se verovatno najteži poraz u karijeri hrvatskog tenisera, a Đoković i dalje nastavlja da niže rekorde, pošto je ostvario najubedljiviju polufinalnu pobedu na Gren slemovima u eri profesionalnog tenisa.
Svetski sportski fenomen iz Srbije po prvi put u karijeri se plasirao i u finale sva četiri najveća turnira u istoj godini. Koliko je to veliki podvig, dovoljno govori činjenica da je od teniskih velikana u tome uspeo samo njegov protivnik u finalu Njujorka, Rodžer Federer (tri puta, 2006, 2007 i 2009). Ne računamo rezultate tenisera iz doba amaterizma.
Već od samog starta meča nepogrešivom i autoritativnom igrom No1e je stavio do znanja prošlogodišnjem prvaku US Opena da nema šta da traži. Devetog nosioca nije služio njegov glavni udarac, servis, koji mu je doneo praktično sve pobede na ovogodišnjem turniru. Čovek koji je odservirao čak 111 asova u prethodnih pet mečeva, nije uspeo da se izbori sa Novakovim moćnim reternom, koji se, s pravom, smatra najboljim u teniskoj istoriji. Čilićev servis delovao je mlako i traljavo, samo četiri neodbranjiva servisa u tri seta glavni su uzrok rezultatske katastrofe devetog nosioca. Loš početni udarac uslovio je da se hrvatski teniser upusti u razmene udaraca sa osnovne linije sa Đokovićem, a tako dobiti Novaka je "nemoguća misija" i za Federera, a kamoli za Marina.
Jednostavno, Čilić nema rešenje za igru Novaka Đokovića. Teniski kralj jako je dobro koristio sve slabosti rivala, preciznim udarcima terao ga je da puno trči i da greši, a kada bi Hrvat imao inicijativu u poenu i izlazio na mrežu, Nole bi ga prolazio fantastičnim pasing-štotovima ili lobovima, što je potpuno deprimiralo ionako poprilično uplašenog i bezvoljnog Marina.
Prvi set je najbolji sportista sveta dobio "sa nulom", a malo je nedostajalo da "krompirom" počasti rivala i u drugom delu igre. Počasni gem Čilić je "iščupao" posle velike borbe i propuštene dve brejk lopte Novaka. Marin je delovao konsternirano u tim trenucima, slično Berdihu u prošlogodišnjem finalu Pekinga, kada je malo nedostajalo da Čeh izgubi sa 6:0, 6:0.
Jedini trenutak opuštanja lidera teniskog karavana viđen je u četvrtom gemu trećeg seta. Pošto je već na startu stekao brejk prednosti, Nole se malčice opustio i, posle vođstva od 40:15 sa par neiznuđenih grešaka i jednom "duplom" pride, poklonio ri-brejk Čiliću i poravnanje na 2:2. Neki drugi teniser bi se zbog toga iznervirao i pao u igri, ali Đoković je sinoć bio toliko pun samopouzdanja, da je momentalno "ubacio u veću brzinu" i bez problema rešio naredna četiri gema u svoju korist, završivši tako polufinalni duel za manje od sat i po vremena.
Posle meča, Novaku je bilo čak i malo neprijatno zbog neverovatno ubedljive pobede za ovaj nivo takmičenja, pa je biranim rečima pokušao da opravda Čilićevu lošu igru njegovom navodnom povredom članka.
Nije se namučio ni Rodžer Federer da zakaže 42. okršaj sa Đokovićem. Protiv zemljaka Stena Vavrinke ostao je svega desetak minuta duže na terenu od Noleta - 6:4, 6:3, 6:1. Legendarni Švajcarac pobedom u finalu Sinsinatija ponovo je poveo sa 21:20 u međusobnom skoru protiv srpskog asa, a njihovi okršaji na Otvorenom prvenstvu Amerike uvek su bili neverovatno uzbudljivi. Nole se sigurno sa tugom seća svog prvog Gren slem finala, u Njujorku 2007, kada je pružio fantastičnu igru protiv Švajcarca, a ipak je poražen u tri seta (7:6, 7:6, 6:4). Tada je čak i Federer priznao da je takav rezultat nerealan.
Ipak, daleko bolnije uspomene ima teniser iz Bazela. Dva polufinalna poraza od Đokovića u pet setova, 2010. i 2011. godine, umalo su ga oterala u penziju. U prvom od ta dva legendarna susreta, Federer je vodio sa 5:2 u petom setu, na 5:3 imao dve meč lopte na svoj servis (40:15), ali je Nole "stisnuo petlju" i sa par ubitačnih reterna preokrenuo meč u svoju korist i potpuno šokirao rivala.
Ništa manje nije bio bolan poraz godinu dana kasnije, kada je srpski teniser od 0:2 u setovima stigao do preokreta na 3:2, takođe spasivši dve meč lopte.
Posle ta dva poraza, delovalo je da je Rodžerova karijera gotova, ali je on ipak uspeo da se u 34. godini vrati u neverovatnu formu i da, bez izgubljenog seta, posle posta od čak šest godina, stigne do finala US Opena na zaista superioran način.
U svakom slučaju, očekivano finale, prava poslastica za sve ljubitelje "belog sporta".
Zato kod dama imamo finale koje je bilo apsolutno nemoguće predvideti. Da je neki Italijan ili Italo-Amerikanac uplatio hiljadu dolara na završni okršaj Roberta Vinči - Flavija Peneta, postao bi milioner, jer je samo kvota na poraz Serene Vilijams bila 300:1. Ipak, čuda se dešavaju, iskusna Vinči je raspršila životni san teniske kraljice o osvajanju "kalendarskog Gren slema" (sva četiri najveća turnira u istoj godini). Do možda najvećeg iznenađenja u istoriji ženskog tenisa Roberta je stigla smirenom i inteligentnom igrom, koristeći ogromnu nervozu mlađe Viljamsove, koja je veliku šampionku potpuno sputala. Ostaće upamćeni fantastični poluvoleji Vinčijeve u gemu odluke, kada je servirala za pobedu. Taj gem je Italijanka dobila "sa nulom", zahvaljujući briljantnoj igri na mreži, koja i priliči petostrukoj Gren slem šampionki u konkurenciji dublova.
Drugo veliko iznenađenje priredila je još jedan iskusna italijanska teniserka, Flavija Peneta. Ona je deklasirala drugu teniserku sveta, Rumunku Simonu Halep sa 6:1, 6:3. Tako umesto očekivanog duela Serene i Simone u finalu Njujorka gledamo "sveitalijanski" obračun, a nakon senzacionalnog uspeha Frančeske Skjavone na "Rolan Garosu" 2010, na "čizmi" će se slaviti još jedna Gren slem titula u konkurenciji dama.
U miks dublu, posle velike borbe u finalu, slavili su Martina Hingis i Leander Paes. Švajcarsko-indijska kombinacija bila je bolja od američkog mešovitog dubla Sem Kveri/Betani Matek Sends, nakon super taj-breka - 6:4, 3:6, 10:7.