Novak Đoković je novi/stari šampion Vimbldona! Teniski kralj je, mnogo lakše nego prošle godine, u finalu savladao Rodžera Federera sa 3:1 u setovima - 7:6 (7:1), 6:7 (10:12), 6:4, 6:3 i tako postao prvi čovek posle osam godina koji je uspeo da odbrani titulu na nezvaničnom "svetskom prvenstvu u tenisu". Poslednji koji je to uspeo bio je upravo legendarni švajcarski teniser, koji je dominirao u periodu 2003-2007, kada je osvojio pet uzastopnih naslova pobednika najprestižnijeg turnira na svetu.
Ovo je treća vimbldonska kruna za Đokovića (najbolji je bio i 2011 i 2014), čime je već sada dostigao deobu visoke četvrte pozicije na listi svih vremena, kada govorimo o Open eri (od 1968. do danas). U eri profesionalnog tenisa od našeg asa uspešniji su samo Rodžer Federer i Pit Sampras sa sedam i Bjern Borg sa pet vimbldonskih trofeja u singlu, dok se No1e izjednačio po broju titula na londonskoj travi sa svojim trenerom, Borisom Bekerom i još jednom velikom legendom, Džonom Mekinroom.
Finalni meč nije bio ni približno tako neizvestan, kvalitetan i dramatičan kao prošlogodišnji.
Doduše, posle prva dva seta, koja su rešena posle taj-breka, delovalo je da će biti čak i bolji od dosad najboljeg teniskog duela svih vremena.
U prvom delu igre Federer je prvi stigao do brejka (2:4), No1e je već u sledećem gemu uzvratio ribrejkom (3:4), a potom su obojica tenisera održali svoje servise do taj-breka. U odlučujućoj, 13. igri, Đoković je potpuno razbio Švajcarca sa 7:1.
Drugi set je doneo ubedljivo najveću borbu i najduže je trajao, čak sat i šest minuta. U početku je inicijativu imao švajcarski as, kod 2:2 je propustio dve brejk lopte u maratonskom gemu. Obe je Novak spasio fantastičnim servis vinerima. Do 5:4 sve ide ustaljenim tokom, kada krizu ima Federer i Đoković dolazi do set lopte, koju propušta pošto je njegov loš forhend završio u mreži. Kazna umalo stiže u narednom gemu, još jednom maratonu, u kom je bilo četiri izjednačenja, a Švajcarac nije iskoristio svoju brejk šansu. Stiže se do drugog taj-breka, Novak dolazi do ubedljivih 6:3 i tri vezane set lopte za vođstvo od 2:0. Međutim, veliki Federer spasava ne samo te tri vezane, već još tri set lopte u tom 13. gemu, dakle brani ukupno sedam set lopti od Novaka, a koristi drugu svoju i sa 12:10 dobija set i dolazi do poravnanja rezultata.
Pokazalo se, ipak, da je to bila "Pirova pobeda" Švajcarca, jer, iako je dobio veliku bitku u drugom setu, na kraju je izgubio rat, tj. finale Vimbldona. Previše se umorio švajcarski veteran i nije bio u stanju da održi tako visok nivo igre u nastavku.
U trećem, a pogotovo četvrtom setu Novak je potpuno dominirao, čak tri puta je oduzeo servis Federeru, a sam nije dozvolio brejk, tako da od planirane drame i maratona nije bilo ništa. Đoković je uspeo da okonča završni duel Vimbldona za manje do tri sata.
Ovo je deveta Gren slem titula za Đokovića, čime je već izborio petu poziciju na listi najboljih tenisera svih vremena. Ispred su samo Federer sa 17, Sampras i Nadal sa po 14 i Borg sa 11, a iza su ostale takve veličine kao što su Ivan Lendl, Džimi Konors i Andre Agasi, sa po osam najvećih trofeja. Opet računamo samo rezutate iz Open ere, jer je glupo porediti amaterski i profesionalni tenis. U vreme amaterizma, čak tri Gren slema igrana su na travi (Australijen Open, Vimbldon i US Open), igralo se više za publiku, a manje za pobedu, dok je moderni tenis pravi gladijatorski sport, koji sportiste dovodi do same granice fizičke izdržljivosti - setimo se samo finala Melburna 2012, Đoković-Nadal, koje je trajalo skoro šest sati!
No1e je i najzad poravnao skor pobeda i poraza sa najboljim teniserom svih vremena - sada je 20:20, u drugom najvećem rivalstvu u teniskoj istoriji (a najveće je Đoković-Nadal, sa 44 duela, skor 21:23). Najbolji sportista sveta od početka 2015. ima neverovatan skor 48-3, igrao je finale sva tri, a osvojio dva Gren slema. Na sva četiri turnira Masters 1000 serije na kojima je nastupio (Indijen Vels, Majami, Monte Karlo, Rim), srpski teniser došao je do trofeja (ukupno šest titula ove godine).
Što je najcrnje za rivale, Novak na US Open turneji može samo da uveća i ovako ogromnu bodovnu prednost (čak 4.180 poena ispred drugoplasiranog Federera), pošto je prošle godine ispao rano u Kanadi i Sinsinatiju, a nije se proslavio ni na Otvorenom prvenstvu Amerike (polufinale). Vrlo je verovatno da će, posle Njujorka, Nole oboriti sve rekorde vezane za ATP poene, kao što su "teniser sa najvećim brojem ATP bodova u istoriji", "najveća razlika između prvog i drugog na ATP listi" itd.
Srbija od danas ponovo ima dvojicu tenisera u top 20, pošto je Viktor Troicki napredovao četiri mesta i sada je 20. igrač planete.
Kod dama ništa novo - još jedan trijumf Serene Vilijams, 21. najveća titula u singl karijeri. Veoma je izvestan Serenin kalendarski Gren slem u 2015, pošto je slavila na sva tri ovogodišnja najveća turnira (Australijen Open, "Rolsn Garos", Vimbldon). Garbinje Mugurusa je svakako najprijatnije iznenađenje turnira, ali u finalu nije imala snage za nešto više od časnog poraza - 6:4, 6:4. Imala je mlada španska teniserka vođstvo od 2:4 u prvom setu, ali tada je nastupio period terora Serene, koja od narednih deset gemova dobija devet i stiže do 6:4, 5:1. Nije se predala Mugurusa, vratila je oba izgubljena brejka i stigla do 5:4, ali tada ipak gubi svoj servis, a time i finale Vimbldona.
U muškom dublu slavili su Žan-Žilijen Rože (Holandija) i Horija Tekau (Rumunija), koji su u finalu nadigrali britansko-australijski par Džejmi Mari - Džon Pirs sa 3:0. Kod dama, u igri parova najuspešnije su bila Sanija Mirza (Indija) i Martina Hingis (Švajcarska), koje su nakon velikog preokreta slavile protiv Ruskinja Jelene Vesnine i Jekaterine Makarove sa 2:1.
Švajcarkinja slovačkog porekla, Hingis, došla je do dve Gren slem titule u Londonu, pošto je u mešovitom dublu sa Indijcem Leanderom Paesom bila ubedljivo bolja od austrijsko-mađarske kombinacije Aleksander Peja - Timea Baboš sa 2:0 u setovima - 6:1, 6:1.